Poslednje:
Srijeda, 15 Januara

4.000 evra mesečno samo od jednog posla – priča radnika iz Norveške!

Radnik u Norveškoj Izvor printscreen

Jedan srpski radnik na aerodromu u Oslu podelio je sa svojim pratiocima informacije o uslovima rada i visini zarade koju je moguće ostvariti u Norveškoj. U svojoj priči ističe šta je potrebno kako bi se došlo do ovakve prilike, kao i tri ključna uslova za uspeh u ovom poslu, prenosi Kurir.

Norveška se smatra jednom od najstabilnijih zemalja Evrope, a mnogima je privlačna zbog uređenosti, visokih plata i visokog životnog standarda.

Tako je i naš sunarodnik, koji na TikTok-u koristi nalog “garinjos”, krenuo u potrazi za boljim životom i pronašao zaposlenje u Norveškoj. Trenutno radi na aerodromu u Oslu i deli svoja iskustva o poslu i zaradama koje su dostupne u ovoj zemlji.

„Tri glavna preduslova za posao na aerodromu su – EU pasoš, dokaz o prebivalištu u EU od najmanje pet godina i potvrda o nekažnjavanju prevedena na engleski jezik. Bez ovih dokumenata, ne možete započeti proces prijave,“ objašnjava on u svom videu na TikTok-u i dodaje da je važno pratiti konkursne oglase.

Prema njegovim rečima, posao na aerodromu je vrlo dobar. Satnica i uslovi rada su odlični.

„Nije kao na nekim većim aerodromima gde posao može biti iscrpljujući. Ovaj aerodrom ima sjajne uslove. Tim je sastavljen od kolega različitih nacionalnosti, atmosfera je prijatna, bez stresa. Pravi sam preobražaj doživeo kad je reč o načinu rada,“ kaže on.

Zarada je takođe vrlo dobra, objašnjava.

„Početna satnica na aerodromu je 217 kruna, što je otprilike 20 evra. Nakon dve godine dobijate povećanje od oko dva evra, pa satnica za radnika sa iskustvom iznosi oko 22 evra. Kada govorimo o mesečnoj plati, ona na početku iznosi između 25.000 i 30.000 kruna (oko 2.500 evra) i može biti i veća,“ objašnjava i dodaje da dodatne smene omogućavaju još bolju zaradu.

„Popodnevne smene, subote i nedelje plaćene su 100% više. Tako, na primer, ako vam je satnica 220 kruna, za te dane dobijate 440 kruna po satu,“ kaže on, dok su jutarnje smene plaćene sa dodatnih 50% na satnicu.

„Na aerodromu uvek imate mogućnost dodatnog rada, pa zarada može dostići i preko 3.500 ili čak 4.000 evra mesečno, zavisno od toga koliko želite raditi,“ kaže i dodaje da se u proseku radi oko 160 sati mesečno, što je otprilike 20 dana po osam sati rada, uz slobodne dane.

Međutim, Norveška ima specifičan sistem raspodele smena, poznat kao “ruster”.

„Postoje dve vrste smena – letnje i zimske. Zimi radimo manje sati ali više dana, dok leti radimo više sati ali imamo i više slobodnih dana,“ objašnjava on.

Takođe, navodi da ako smena traje 10 sati, efektivno radite oko sedam sati, dok ostatak vremena koristite za pauze.

Pored rada na aerodromu, ovaj radnik radi i u skladištu za ribu.

„Taj posao je takođe dobar, posebno deo koji radim, utovar i istovar kamiona. Posao je jednostavan, volim noćne smene jer je mirno. Nosim slušalice, slušam muziku i radim opušteno. Sve je na temperaturi između 0 i 3 stepena, kao u frižideru. Imamo svu potrebnu opremu, obuka je obezbeđena i nema poteškoća. Satnica je 20 evra i postoji mogućnost dodatnog rada,“ objašnjava.

Napominje i da norveške zime nisu toliko hladne kako se često priča. „Nemojte se bojati zime. Ljudi govore o ekstremnim temperaturama, ali nije baš tako. Prošle godine najniža temperatura bila je minus 28, što nije strašno.“

Dodaje i da ga mnogi pitaju zašto radi dva posla, na šta odgovara da voli raditi i da uživa u poslovima koje obavlja.

Savetuje svima koji žele napraviti korak napred u životu da dođu u Norvešku i pokušaju ostvariti svoje ciljeve.

„Norveška pruža mnogo prilika, naročito za mlade ljude. Ja sam ovde došao sa 39 godina i uspeo da uredim svoj život,“ poručuje, ohrabrujući druge da ne odustaju od svojih snova.

Ostavite komentar

Dodajte oglas / firmu